Zdravotnictví pro 21. století: Bezpečný systém s minimálními náklady

Zdravotnictví pro 21. století: Bezpečný systém s minimálními náklady

 

Staré musí vždy uvolnit cestu novému. A v případe softwaru to platí dvojnásob. Jen co se stihnete obeznámit s aktuálním systémem, trh už zaplaví modernější, progresivnější verze. Na odinstalování té předcházející a stažení nové obvykle stačí pár kliků. Běžně se také stává, že firmy nakoupí víc anebo méně softvérových licencí, než potom skutečně využívají. V případě dodatečného nákupu licencí jsou pak náklady výrazně vyšší, často nad rámec původního rozpočtu. Pokud naopak firmě zůstávají licence, které nevyužívá, byla by škoda tento originální software nepřesunout tam, kde by mohl být skutečně užitečný.

 

Rezervy v současném zdravotnictví

 

Jednou z oblastí, které by mohly z nesrovnatelně nižších nákladů na použité systémy profitovat, je zdravotnictví. Zdravotní starostlivost se díky technologickému pokroku posouvá mílovými kroky dopředu a ani Česká republika nezůstává mimo dění. Nové diagnostické metody či přístupy ke zpracování a vyhodnocování informací denně zachraňují život mnoha lidem. Celoplošní modernizace systému jako takového je však stále v nedohlednu a každodenní chod zdravotnických zařízení zabezpečují systémy, které mají to nejlepší dávno za sebou.

Počítačové sítě v tomto sektoru často běží na starých, již nepodporovaných verzích systému Windows (např. XP). Je alarmující, že kromě samotných počítačů jde hlavně o přístroje, které v sobě mají zabudovaný firmware, jako ultrazvukové či rentgenové přístroje, výpočetní tomografie, magnetické rezonance, monitorovací přístroje na jednotkách intenzivní péče, pohotovosti a podobně. Pokud je na počítač s operačním systémem „po expiraci“ napojený např. elektrokardiograf či elektroencefalograf, které měří základní životní funkce, potom je to časovaná nálož, jež může dřív nebo později vybouchnout.

 

Nové hrozby digitálního věku

 

Masivní kyberútok, který v květnu minulého roku zasáhl zdravotnictví ve Velké Británii, jednoznačně potvrzuje, že bezpečné nakládání s daty je právě tam, kde jde o lidský život, absolutní prioritou. Malware vichřice ochromila počítačové sítě v britských nemocnicích, zaměstnanci ztratili přístup k záznamům pacientů, k rozpisům přijímání pacientů, nefungovaly interní telefonní linky ani emaily. Tato událost určitě nebyla ojedinělá a v budoucnu možná budeme čelit mnohem rozsáhlejším pokusům o vydírání institucí, které nedostatečně zabezpečily své fungování.

 

Bezpečné řešení s minimálními náklady

 

Otázka tedy nezní „jestli“ ale „kdy“. Nejzranitelnějším bodem zdravotní péče jsou právě nemoderní systémy a nedostatek odborníků, kteří by je aktualizovali. Řekněme, že vedení nemocnice anebo polikliniky se rozhodne zachovat status quo a neinvestovat do nových operačních systémů. Existuje nějaké řešení v situaci, že počítač či celá síť přestanou fungovat? Uprostřed práce s velmi citlivými informacemi, při které často rozhodují minuty?

 

Co je použitý software?

 

Díky odkupu a prodeji dostává tzv. použitý software druhou šanci bez toho, aby přišel o svou funkčnost či punc originality. V případě staršího, už nepoužívaného softwaru (když podniky přecházejí na jiné programy, snižují počet pracovních míst anebo vykonávají jiné změny) se dají efektivně využít i multilicence od předních výrobců, jakými jsou Microsoft, Adobe a pod. Odkupované a dále prodávané licence jsou výlučně originální a jejich majitel má k dispozici bezpečnostní aktualizace výrobců, podporu či dostupnost starších plnohodnotných verzí a to s jedním podstatným rozdílem – mnohem nižší cenou.

Tam, kde chybí peníze, je na místě snižovat náklady, avšak bez zbytečného rizika. Použitý software od renomovaných prodejců jako SoftwarePro není pirátskou verzí, jde o originální a plně funkční produkt. Licence na použitý software se ničím neliší od příslušné nové licence. Její majitel využívá stejné výhody ale s výraznou úsporou až do výše 70%. A díky odborné konzultaci dostává softvérové řešení šité přímo na míru svým potřebám. Co si myslíte o „dalším životě“ použitého softwaru vy? Je to podle vás dobrý recept pro lépe fungující zdravotnictví? Dejte nám vědět na našem FB profilu.

Sdílet

Komentáře

Žádné komentáře

Sorry, the comment form is closed at this time.