Stop trvalým licencím? Microsoft zvyšuje ceny

 SOFTWARE PRO BLOG Stop trvalým licencím? Microsoft zvyšuje ceny.

 

Začátek podzimu může kromě jiných událostí přinést menší smršť v peněženkách, při plánovaní rozpočtů ji pocítí i komerční subjekty a státní správa. Technologický gigant Microsoft se totiž rozhodl updatovat svou nabídku, a hlavně popustit uzdu cenám jednotlivých produktů. Kancelářský balík Office 2019 čeká od 1.10. cenové navýšení o 10 %.

Tento krok není žádným překvapením – společnost už v červenci na svém blogu oznámila, že chystané skokové zdražení odráží výrazné navýšení přidané hodnoty produktů v čase, lépe reflektuje náklady a poptávku zákazníků a je v souladu s cenami cloudu. Připravovanými změnami chce Microsoft dosáhnout vytvoření „unikátní nabídky, která podporuje digitální transformaci, zlepšuje nákupní zkušenost a ulehčuje spolupráci s Microsoftem.“ Firma naposledy zvyšovala ceny jednorázových licencí v roce 2010, s nástupem Office 2010. Aktuálně projdou úpravami hlavně programy Volume Licence, změny se budou týkat především cen produktů a poskytovaných slev. Rozdíly by mohly vypadat zhruba takto:

 

PRODUKTSTÁTNÍ SPRÁVAKOMERČNÍ ZÁKAZNÍK
nákup do 30.9.Windows Server 2016 Core 16Lic15 940 Kč20 830 Kč
nákup od 1.10.Windows Server 2019 Core 16Lic18 640 Kč23 015 Kč

 

Údaje uvedené v tabulce jsou orientační a mohou se lišit podle marže jednotlivých prodejců, jedná se však spíše o jejich spodní hranici. Nová strategie tedy zasáhne také instituce ve státní správě, ceny pro tento sektor Microsoft dorovnal na úroveň nejnižších cen pro komerční firmy. Další novinkou je například navýšení při mezigeneračním přechodu na novou verzi, t.j. verze např. pro rok 2016 automaticky nebudou přes oficiální distribuci dostupné.

Záměr firmy Microsoft je z dlouhodobého hlediska, zdá se, jednoznačný: přesvědčit uživatele, aby co nejdřív přešli na předplatné v rámci služby Office 365 anebo Microsoft 365.

Vypadá to, že se Microsoft rozhodl ještě výrazněji přehodit kurz na cloudové technologie, byť to znamená, že ztráty na prodeji trvalých licencí budou značné. Jeho sebevědomí ale vychází z faktu, že především komerční subjekty a organizace nemají v podstatě žádnou skutečnou alternativu. Nesporné výhody jako těsné propojení mezi Windows a Office jednoduše nedokážou napodobit ani hojně používané balíky Open Source.

Potřebujete i vy licenci, ale za opravdu rozumnou cenu? Druhotný sofware bude teď ještě výhodnější. U nás v SoftwarePro dostanete originální produkt Microsoft s výraznou úsporou dokonce i v případě aktuálních verzí. Na rozdíl od výrobce nabízíme i starší typy softwaru, za které zaplatíte ještě méně. Licence na druhotný software se nijak neliší od příslušné nové licence, jedině cenou, která přináší úsporu financí až do 70 %. Vybraný produkt si navíc můžete už před nákupem pohodlně otestovat. I takto se dá ušetřit bez kompromisů.

 

Jednotlivé změny v ceníku Microsoft:

  • O 10 % se zvýší cena byznys licence kompletního balíku Office 2019 určeného pro firmy, které chtějí za produkt zaplatit jednorázově předem a používat ho natrvalo. Zdražení se však netýká balíku Office 365, který je možné získat za roční předplatné.
  • Vznikne jedna konzistentní vstupní cena napříč různými programy a platformami – ceny on-line služeb budou na stejné hladině jako nabídka Web Direct Portal od Microsoft.
  • Zaniknou programové objemové slevy (Level A a Open Level C) v případě předplatného Enterprise Agreement, ale změněna bude i nabídka Selelct/ Selelct Plus a Open programů.
  • Výrazným updatem projdou ceny on-premises a online služeb pro organizace a státní správu. Microsoft je srovná s nejnižšími cenami pro komerční subjekty v programech Enterprise (EA, EAS, SCE), MPSA a Select Plus.
  • Ceny poskočí i v případě on-premise serverů včetně Windows Server 2019 Standard Edition a serverů pro produktivitu, jmenovitě Exchange, SharePoint Server a Project Server – navýšení bude představovat 10 %.
  • Zdraží také licence CAL pro klientský přístup, které potřebují osobní počítače k tomu, aby se mohly připojit k softwaru na serverech Microsoftu a mít tak k dispozici jejich data. Enterprise CAL a Core CAL půjdou s cenou nahoru o 10 %, ale RDS (Remote Desktop Service) na Device CAL se zvýší až o 30 %.
  • Vznikne nový zákaznický ceník, který bude jasněji popisovat, jak byla stanovena finální cena produktů Microsoft (jen pro EA/EAS).
  • Změní se označení licencí Windows 10 Enterprise E3. Konkrétně Windows 10 Enterprise E3 na uživatele bude přejmenován na Windows 10 Enterprise E3 a Windows 10 Enterprise E3 na zařízení bude Windows 10 Enterprise. Bude také zrušen Windows 10 Enterprise E5 na zařízení.
Sdílet

Komentáře

Žádné komentáře

Sorry, the comment form is closed at this time.