Se softwarovým auditem získáte jistotu i ušetříte

Se softwarovým auditem získáte jistotu i ušetříte

 

Máte úplný přehled o tom, jaký software vaše firma vlastní a jakým způsobem ho využívá? My v SoftwarePro vám pomůžeme zjistit, jestli máte licence opravdu pod kontrolou. Díky softwarovému auditu budete mít jistotu, že splňujete podmínky výrobce, všechny licence byly nabyty legálně a stále platí. Kromě toho vám navrhneme optimální model licencování na míru vašim potřebám (např. kombinace licencí nových, použitých a předplatného), aby byla vaše úspora co nejvyšší.

 

Jak probíhá softwarový audit

 

Na začátku je třeba identifikovat subjekty, kterých se tyto smlouvy týkají, ty budou zahrnuty do auditu. Naši certifikovaní softwaroví auditoři sesbírají data o nainstalovaných programech pomocí skenovacího softwaru a v dalším kroku je validují z jiných zdrojů. Na základě výsledků vypracují předběžný report, který s vámi prokonzultují a doplní o zpětnou vazbu. Závěrečná zpráva prezentuje výsledky analýzy, poskytuje doporučení jak zmírnit existující problémy a optimalizovat portfolio softwarových produktů. Abyste byli chráněni a perfektně připraveni na případný audit od dodavatele softwaru.

 

Být čistý se vyplatí

 

Vedení jakékoli firmy může být v této věci zajedno, a přeci těžko zkontroluje každého zaměstnance, zda si do počítače náhodou svévolně neinstaluje programy v rozporu se zákonem. Záměrně či z nedbalosti porušovat autorský zákon by znamenalo čelit vysokým pokutám a ztrátě dobré pověsti. Podobná podezření a následný nucený audit už zničily nejednu prosperující společnost.

Že je to scénář jako vystřižený ze zlého filmu? Nařízení o auditu často přicházejí od samotných výrobců softwaru (nejčastějším a nejagresivnějším softwarovým auditorem je paradoxně Microsoft), a to nezřídka jen 30 dní před tím, než vyšlou své úředníky do akce. Externí audit může vyžadovat značnou přípravu z hlediska času a úsilí, a výrazně zasahovat do běžného chodu firmy. Proto je tento „vynucený“ audit pro každou z nich takříkajíc noční můrou.

Je to zarážející, ale jen málo firem eviduje nákup a využívání licencí a uchovává příslušné doklady o jejich nabytí. Téměř žádná nemá k dispozici průběžné reporty o stavu svého softwarového arzenálu, aby mohla případné problémy v předstihu řešit a vyhnout se tak sankcím.

 

Co vám softwarový audit přinese

 

Softwarový audit je vlastně komplexní kontrola všech nainstalovaných softwarových produktů. Následuje ověřování, jestli jsou platné a legálně nabyté, a to na základě existujících podkladů a licenčních smluv. Software nemusí být vysloveně nelegální, běžně se stává např. to, že firma používá více kopií programu, než kolik si k němu zakoupila licencí.

Pokud včas uskutečníte interní audit, pomůže vám identifikovat existující problémy a nastolit strategii, jak se jich účinně zbavit. Můžete maximalizovat využitelnost vašich současných licencí tím, že získáte podrobný přehled o všech programech, které vlastníte. A také zefektivnit využívání už zakoupených licencí tím, že odhalíte případnou duplicitu, která může zatěžovat váš rozpočet. Nepoužívaných programů se můžete zbavit a tím otesat příliš vysoké náklady.

 

Neztraťte se v bludišti licencí!

 

Pokud už nějaký software vlastníte či kupujete, je důležité porozumět smluvním podmínkám. Výrobci v nich mají definovaná složitá pravidla a využívají skryté dodatky, o kterých existenci kupující nemá potuchy a nevědomky je porušuje. Pro laika je totiž těžké vnímat rozdíl mezi OEM verzí, multilicencí, předplatným, verzemi pro státní správu, školskými verzemi, podmínkami aktualizací, downgrady a upgrady produktu atd. Výrobci podmínky naopak často mění takzvaně za pochodu a vy máte mizivou šanci, že se uvedené změny dostanou až k vám (Jen IBM přichází ročně se zhruba 3000 různými změnami v licencích).

Proto je důležité spolupracovat s licenčními experty. „Naší společnosti nedávno projevily důvěru např. Slovenské elektrárne, kde jsme uskutečnili licenční softwarový audit. Našli jsme prostor na optimalizaci snížením počtu licencí, nabídli odkoupení těch přebytečných a v několika případech jsme navrhli nákup výhodnějších licencí.“ dodává závěrem Marián Kobzík, jednatel společnosti SoftwarePro.

Pokud chcete mít ve svém softwaru jasno i vy, kontaktujte nás. Zjistíme, kde máte rezervy a navrhneme optimální kombinaci licenčních produktů, které vám mohou ušetřit až 70% nákladů. Se SoftwarePro získáte jistotu a žádný externí audit vás už nezaskočí!

Sdílet

Komentáře

Žádné komentáře

Sorry, the comment form is closed at this time.