Je použitý software legální?

Je použitý software legální?

Finanční výhodnost použitých softwarových licencí je nepopiratelná. Vyplatí se však obětovat procenta financí za sto procent jistoty a ochrany?

 

Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých, což je škoda. Zároveň, pokud se rozhodnete koupit si software a po určitém čase zjistíte, že ho nepotřebujete, měli byste mít právo ho dále prodat, protože se koupí stal vaším majetkem. I z tohoto důvodu prohlásil Evropský soudní dvůr v roce 2012 obchod s licencemi na použitý software za přípustný.

Ve svém tiskovém sdělení z 3. 7. 2012 ESD praví, že výlučné právo výrobce softwaru na distribuci licencované kopie programu se vyčerpává s prvním nákupem. Dále rozvádí princip vyčerpání distribučního práva, které platí:

  • když majitel autorských práv (výrobce) prodává na trhu kopie svého softwaru na datovém nosiči (CD-ROM nebo DVD)
  • a zároveň, když je šíří prostřednictvím stahování ze své internetové stránky.

 

Kromě povolení i záruky u místního prodejce

Solventnost firem, které prodávají použité licence za plné podpory ESD, si můžete ověřit i na základě dalších náležitostí. Nejdůležitější z nich je právní ochrana, zastoupení a vybavení všech náležitostí v případě napadení legálnosti. Dalšími jsou smlouvy k nákupu softwaru, které mají zajistit právní záruky a originalitu produktů. Bonusem jsou rámcové smlouvy zastřešující následné prodeje bez nutnosti podepisování dalších smluv. Společnost SoftwarePro při prodeji použitých softwarových licencí převádí na zákazníka kompletní vlastnická práva k těmto licencím. To znamená, že zákazník se tak stává právoplatným vlastníkem licence a je jejím legálním majitelem.

 

Jak může někdo napadnout legálnost, když jsou licence originální?

Prodej použitého softwaru se řídí striktními pravidly, tak jak je určil ESD. Zpochybnit legitimitu softwaru tedy může jen majitel autorských práv k produktu (např. Microsoft). K takovému tvrzení musí samozřejmě disponovat relevantními důkazy. Případně se může domáhat odškodnění soudní cestou.

Solventní prodejce by měl zasáhnout právě ještě krok před takovým rozhodnutím vlastníka autorských práv, licenci zpětně od zákazníka odkoupit a vstoupit do sporu s vlastníkem autorských práv. Takovou záruku dává svým zákazníkům i společnost SoftwarePro. Převod vlastnictví licence je zastřešen transparentní smlouvou o prodeji softwaru.

Závěrem: při málokterém prodeji „z druhé ruky“ dostanete tolik záruk a právních krytí jako u nákupu softwarových licencí.

Sdílet

Komentáře

Žádné komentáře

Sorry, the comment form is closed at this time.