Dovedou Open Source programy plnohodnotně nahradit Microsoft Office?

SOFTWARE PRO BLOG Dovedou Open Source programy plnohodnotně nahradit Microsoft Office?

 

Microsoft Office je již dlouhá léta zlatým standardem mezi kancelářskými programy, no ani zdaleka není jediným řešením. Ke každému programu MS Office existuje alternativa, která ho dokáže ve výrazné míře nahradit. A některé z těchto programů jsou dokonce zdarma.

Balíky programů jako OpenOffice, LibreOffice a další jsou Open Source, takže je můžete používat úplně zdarma, a to i ve firemním prostředí. Jak si však stojí v porovnání s „originálem“ ve formě Microsoft Office? Pocítí vaše společnost po přechodu na Open Source program nějaké negativní dopady? Na tyto otázky jsme se vám rozhodli odpovědět formou článku.

 

Porovnání MS Office, OpenOffice a LibreOffice

 

Nejznámějšími a nejpoužívanějšími Open Source balíky kancelářských programů jsou právě OpenOffice a LibreOffice. OpenOffice, dnes známý také pod plným názvem Apache OpenOffice, byl poprvé vydán v roce 2002. Poslední větší aktualizace proběhla v roce 2014, kvůli čemuž jsou programy tohoto balíku více podobné starším verzím MS Office než těm současným.

LibreOffice vznikl oddělením od OpenOffice v roce 2010 a v současnosti se na něm pracuje aktivněji. Aktualizace jsou vydávány častěji, proto momentálně považujeme LibreOffice za zajímavější možnost pro většinu lidí a společností. Rozhraní programů vypadá podobně jako v OpenOffice.

Open Source kancelářské balíky jsou tedy funkcionalitou velmi blízké programům od Microsoftu, no jejich používání je mírně odlišné. Pokud byste na Open Source řešení přecházeli ze starší verze Microsoft Office, nebude to pro vás natolik velká změna. Jestli jste si ovšem zvykli na rozhraní programů z roku 2007 anebo novějších, může to být pro vás a vaši firmu náročnější přechod.

 

Kompatibilita

 

Autoři Open Source kancelářských balíků jsou si dobře vědomi, že většina světa používá Microsoft Office. Proto jsou programy OpenOffice i LibreOffice kompatibilní s programy od Microsoftu. Budete schopni otevřít všechny široce používané typy souborů jako .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx a mnoho jiných. Zároveň budete moci vaše soubory v těchto formátech také ukládat.

Problém by mohl nastat jedině tehdy, pokud jste své soubory uložili v nativním formátu OpenOffice anebo LibreOffice a odeslali je někomu, kdo používá Microsoft Office. V tomto případě může nastat situace, že příjemce souboru ho nebude moci otevřít, protože ne všechny verze MS Office plnohodnotně podporují typy souborů používané v Open Source řešeních.

Jde však jen o malý a jednoduše řešitelný problém, takže kompatibilita mezi MS Office a Open Source alternativami je opravdu skvělá, až na pár výjimek.

 

Nedostatky Open Source řešení

 

Balíky OpenOffice a LibreOffice obsahují plnohodnotné programy s bohatou funkcionalitou, obzvlášť pokud uvážíme, že jsou skutečně úplně zdarma. Nicméně ne každá společnost si s nimi vystačí.

Největší problémy pocítí firmy pracující na projektech EÚ nebo společnosti, které pravidelně a často komunikují se státní správou. Tyto orgány totiž používají převážně programy MS Office a úplná kompatibilita je v oficiální komunikaci s nimi velmi nápomocná, hlavně co se týče podpory maker a jiných pokročilých funkcí specifických pro programy od Microsoftu. Pokud nesehrávají kancelářské programy ve vaší firmě klíčovou roli, mohl by přechod na Open Source řešení být pro vás výhodný.

Microsoft Office stále zůstává nejpoužívanějším a ve většině případů i nejlepším řešením, ovšem je dobré, abyste věděli o různých alternativách, byli je schopni důkladně zvážit a udělat správné rozhodnutí. A pokud se rozhodnete pro programy od Microsoftu a budete chtít ušetřit, určitě zvažte i možnost koupě originálního použitého softwaru MS Office například od naší společnosti – specialisty na prodej a zpětný výkup licencí Microsoft a Adobe.

 

Váš názor nás zajímá

Dokáží podle vás Open Source programy nahradit Microsoft Office?

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Komentáře

Žádné komentáře

Sorry, the comment form is closed at this time.